Панкреатит

 

Панкреатит – захворювання підшлункової залози, яке характеризується запаленням безпосередньо тканини залози та оточуючих тканин з подальшим розвитком некрозу, виникненням гнійних осередків розплавлення тканини в поєднанні з заміщенням тканини підшлункової залози сполучною тканиною, що веде до зниження функції залози, системним порушенням функцій організму та розвитком інтоксикації.

Панкреатит є поліетіологічним захворюванням, тобто існує велика кількість причин його виникнення. До основних причин виникнення панкреатиту відносять:

 1. Захворювання жовчних протоків (холедохолітіаз, стеноз, дивертикул, папіліт великого дуоденального сосочка, вроджені аномалії жовчних шляхів).
 2. Токсичний вплив речовин (90% – алкоголізм, прийом сурогатів алкоголю).
 3. Травмуючі чинники (травма живота, післяопераційна травма).
 4. Захворювання шлунково-кишкового тракту (виразка дванадцятипалої кишки, пухлини підшлункової залози).
 5. Метаболічні порушення (цукровий діабет).

В залежності від перебігу захворювання розрізняють гострий та хронічний панкреатит.

Гострий панкреатит відноситься до числа найбільш поширених гострих захворювань органів черевної порожнини. Незважаючи на значний прогрес в діагностиці та лікуванні панкреатиту, з кожним роком захворюваність зростає, а смертність залишається стабільно високою (10-15%). Хронічний панкреатит відрізняється тим, що патологічні зміни в залозі залишаються навіть тоді, коли усунуто причину виникнення даного захворювання.

Основними скаргами, які відмічають хворі, є біль в животі постійного інтенсивного характеру, нудота, блювання яке не приносить полегшення, підвищення температури тіла, інколи до 39-400 С, вздуття живота, діарея, метеоризм.

У відділенні загальної хірургії Хмельницької обласної лікарні надається повний обсяг діагностики та лікування різних форм панкреатиту, в тому числі виконується весь спектр оперативних втручань на підшлунковій залозі. Щорічно у відділенні надається допомога близько 450 хворим на дану патологію, більше 350 оперативних втручань при різних формах панкреатиту виконується лікарями відділення.

Діагностика панкреатиту включає в себе детальний збір скарг, даних розвитку захворювання, огляд хворого та застосування додаткових та інструментальних методів обстеження. Серед лабораторних методів обстеження крім загальноприйнятих (загальний аналіз крові, сечі, біохімічний аналіз крові), специфічними для панкреатиту є визначення рівня амілази крові, діастази сечі, рівня прокальцитоніна в крові, С-реактивного білка. До інструментальних методів обстеження, які застосовують в діагностиці панкреатиту, відносять УЗД органів черевної порожнини, ЕРХПГ (ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія), КТ органів черевної порожнини, діагностична лапароскопія.

Лікування панкреатиту можна поділити на консервативне та оперативне. Консервативне лікування застосовують у випадку гострого набрякового панкреатиту, хронічного панкреатиту в стадії загострення і включає в себе боротьбу з інтоксикацією та системними порушеннями (відновлення водно-електролітного балансу із застосуванням інфузійних розчинів, використання форсованого діурезу), зниження секреції панкреатичних ферментів та зменшення їхньої активності (застосування ІПП – омепразолу, пангастро, контролоку, нексіуму; антиферментні – гордокс, контривен, октреотиду ацетат), усунення зонішньонедостатності підшлункової залози (креон, панкреатин, фестал, холензим), усунення болю та зменшення запалення (дескалгін, анальгін, кетолонг, ксефокам), дотримання дієти (створення “фізіологічного спокою” підшлунковій залозі – обмеження вживання їжі, дієта з збільшеним вживанням білка, заборона прийому гострої, жирної, смаженої, копченої їжі, алкоголю).

Принципи оперативного лікування основані на диференційному підході до вибору оперативних втручань в залежності від фази розвитку хвороби, форми захворювання, ступеня важкості стану хворого. Переважно застосовують наступні ізольовані операції або їх комбінації:

 1. Марсупілізація підшлункової залози, дренування сальникової сумки та черевної порожнини.
 2. Абдомінізація підшлункової залози, дренування черевної порожнини.
 3. Оментопанкреатопексія з дренування черевної порожнини.
 4. Некрсеквестрпанкреатектомія з дренуванням черевної порожнини.
 5. Резекція тіла та хвоста підшлункової залози або некректомія з дренуванням черевної порожнини.
 6. Панкреатектомія з дренуванням черевної порожнини.
 7. Лапароскопічне дренування черевної порожнини.